Home > Accolades > Speech Day Honour Roll > 2014

2014

Achievements in 2014

Outstanding Service Award 2013

This award is presented to Secondary Four students in recognition of their outstanding service to the school through their CCAs.


Dion Joelle Khaw4/2Library Board
Wong Zheng Ling Sophy4/2Tennis
Maisarah Bte Abdul Halid4/3Red Cross
Maritza Bte Sahel Mattar4/3Interact Club
Nur Aqilah Iqromah Bte M N4/3Prefectorial Board
Camellia Norman Tan4/4Tenpin Bowling
Chelsy Choon Jia En4/4Drama Club
Kezia Kew Kai Yun4/4Prefectorial Board
Kok Sook Yee Geraldine4/4Sailing
Preeti J Sharma4/4Media Club
Stephanie Tan Hui Min4/4Symphonic Band
Tan Xue Li4/4National Police Cadet Corp
Nur Afiqah bte Md Ashefjah4/5Literary & Debating Society
Rachel Man Shi Ying4/5String Ensemble
Ruqoyah Binte Mazlan4/5Interact Club
Lu Yen Ling4/6Prefectorial Board
Nur Amanina Bte Mohamad Fuad4/6Girl Guides
Ong Hui Min4/6Choir
Sanggita D/O S Supramaniam4/6Softball
Charis Low Li En4/7String Ensemble
Goh Luo Lin4/7Symphonic Band
Hui Pei Ying Eunice4/7Netball
Nadea  Z Merchant4/7Choir
Seet Jia Ning Janelle4/7Dance Club
Yeo Kai Qing Sheryl4/7Badminton
Fatin Adriana Bte Mohamad Aidil4/8Prefectorial Board
Megan Chee Zi Qin4/8Girl Guides

'O' LEVELS ACADEMIC EXCELLENCE AWARD 2013
This award is presented to Secondary Four students in recognition of their excellent performance in the G.C.E. ‘O’ Level Examinations, having obtained at least 7A1s.

Hee Xin Wei4/5
Lorraine Adele Goh Shu Qi4/6
Michelle Bing Pangestu4/6
Nadia Nasuha Bte Mohammad Nazri4/6
Yang Danmo4/6
Chen Leran4/7
Lam Yun Khoon Mathilda4/7
Li Kexin4/7
Li Lanxin4/7
Li Qingya4/7
Ng Zhi Yi4/7
Rebekah Ang Su Ern4/7
Tian Yujia4/7
Jerusha John4/8
M Praveena Naidu4/8
Neo Shaoqi4/8
Xu Mengjing4/8
Yin Yue4/8

CCA AWARDS 2013

SPORTS AND GAMES

The award recognises teams and individuals who have received the EAST ZONE COLOURS AWARD

Team Award


Sailing ‘C’ Division (Angie Lim)3rdNational
Sailing ‘B’ Division  (Candice)3rdNational
Softball ‘C’ Division 2ndNational
Softball ‘B’ Division 2ndNational
Tenpin Bowling ‘C’ Division2ndNational
Tenpin Bowling ‘B’ Division2ndNational

Individual Award

Sailing ‘C’ Division (Angie Lim)3rdNational
Sailing ‘B’ Division  (Candice)3rdNational
Softball ‘C’ Division 2ndNational
Softball ‘B’ Division 2ndNational
Tenpin Bowling ‘C’ Division2ndNational
Tenpin Bowling ‘B’ Division2ndNational

Also received National Colours Award

UNIFORMED GROUPS


Individual Award: Best Unit Cadet

Nurr Hayatinnabila Bte BohariNational Police Cadet Corp


Group Award


National Police Cadet CorpSilver – Unit Overall Proficiency Award
Girl Guides 1st  CompanySilver – Puan Noor Aishah Award
Girl Guides 2nd CompanyGold  – Puan Noor Aishah Award
Red CrossSilver – Excellent Unit Award
Red CrossGold  – Community Service Award

PERFORMING ARTS


Choir   SYF AwardCertificate of Distinction
Dance  SYF AwardCertificate of Distinction
Drama   SYF AwardCertificate of Distinction
String EnsembleSYF AwardCertificate of Distinction
Symphonic BandSYF AwardCertificate of Distinction

CCA COACH EXCELLENCE AWARD

This award recognises instructors  / coaches for their outstanding contributions to the CCA.

Ms Dawn YinChoir
Ms Chiam Fei FeiDance
Ms Lee Su PingDrama
Mr Tonny TanSailing
Mr Xu XiaodongSailing
Ms Josephine Lim Lee ImSoftball
Mr Li Cheng String Ensemble
Ms Sia Swee SuanSymphonic Band
Mr Chew Yin Choi @ Adam Chew Bin AbdullahTenpin Bowling

 

** BANDARA EXEMPLARY CHARACTER AWARD 2013

This award is presented to the TKGian who through her daily actions and deeds exemplifies the school values of determination, humility, integrity and graciousness. 

Khoo Shi Han Tatum4/1


** TKGS RESILIENCE AWARD 2013

This award is presented to a Secondary Four student who has overcome challenges to perform well in the G.C.E. 'O' Level Examination.

Nurfatin Bte Azni4/1


** GOH CHOK TONG NEXTGEN OUTSTANDING STUDENT LEADER AWARD 2013

This award is presented to the most deserving students in recognition of their leadership and active community service.

Solvia Ng Chu Yi4/7


WONG KIM PING AWARD 2013

This award is presented to the top Biology student in Secondary Four.

Lim Angel4/3


TAN SENG HOCK AWARD 2013
This award is presented to the top Mathematics student in Secondary Four, in memory of the late Mrs Tan Seng Hock, who served as Principal of TKGS (1965-1977).

Chua Wei Wei4/6

 

THE YOUNG AWARD FOR EXCELLENCE IN ENGLISH LANGUAGE 2013

This award is presented to the top student in English Language in Secondary Four, in memory of the late Mr Young Shih Chung, father of a TKGian and husband of School Advisory Committee member, Ms Norma Sit.

Lim Angel4/3


** B.K. QUEK BOOK PRIZE 2013

This award is presented to the top Secondary Four student in recognition of her overall academic excellence.

Xu Mengjing4/8


** TKGS ALUMNI EXCELLENCE IN PERFORMING ARTS AWARD 2013
This award is presented to an outstanding TKGian in recognition of her contribution to and excellence in an area of Performing Arts.

Choi Ming See Jessica4/4

 

** SAC OUTSTANDING STUDENT AWARD 2013

This award is presented to the most outstanding Secondary Four student in recognition of her academic excellence, exemplary behaviour and service to the school.

Vinny Yap Li Xuan4/2